Blog

coiny, tokeny, kryptowaluty
ENCYKLOPEDIA

Kryptowaluty, tokeny i Altcoiny:
Jaka jest różnica?

W tym artykule omówiono subtelne różnice między tym czym są kryptowaluty, oraz tokeny i powód dla którego termin “kryptowaluta” jest mylący.

Kryptowaluty mogą być niezwykle trudne do zrozumienia, zwłaszcza, że ​​ich podstawowa technologia – Blockchain – jest owiana językiem komputerowym i terminologią, która ma charakter techniczny. Jest to ogromna przeszkoda dla wielu osób zainteresowanych przestrzenią kryptograficzną.

Czym są kryptowaluty?

Zacznijmy od zrozumienia definicji kryptowalut. Kryptowaluty to cyfrowe lub wirtualne waluty, które są szyfrowane (zabezpieczane) przy użyciu kryptografii . Kryptografia odnosi się do stosowania technik szyfrowania w celu zabezpieczenia i weryfikacji transferu transakcji. Bitcoin stanowi pierwszą zdecentralizowaną krypto-walutę, która jest zasilana przez publiczną księgę, która rejestruje i sprawdza wszystkie transakcje chronologicznie, zwane Blockchain.

Mimo że wiele kryptowalut istniało przed Bitcoinem, jego tworzenie stanowi ważny kamień milowy w dziedzinie walut cyfrowych ze względu na jego rozproszony i zdecentralizowany charakter. Stworzenie Bitcoina przyspieszyło ekspansję bujnego i bardziej zróżnicowanego ekosystemu innych monet i żetonów, które są powszechnie uważane za kryptowaluty, nawet jeśli większość z nich nie jest objęta definicją “waluty”.

Monety a tokeny: Kategoryzacja kryptowalut

Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie monety lub żetony są uważane za kryptowaluty, nawet jeśli większość monet nie funkcjonuje jako waluta lub środek wymiany. Termin krypto-waluta jest mylący, ponieważ waluta technicznie stanowi jednostkę rozliczeniową, magazyn wartości i środek wymiany. Wszystkie te cechy są nierozerwalnie związane z Bitcoinem, a ponieważ przestrzeń kryptowalutowa została przyspieszona przez tworzenie Bitcoina, jakiekolwiek inne monety wymyślone po Bitcoinie są ogólnie uważane za krypto-walutę, chociaż większość nie spełnia wyżej wymienionych cech rzeczywistej waluty.

Kryptowaluty

Alternatywne monety kryptowalutowe są również nazywane altcoinami lub po prostu “monetami”. Często są używane zamiennie. Altcoiny to po prostu monety, które są alternatywą dla Bitcoin. Większość altcoinów jest wariantem (widelcem) Bitcoin, zbudowanym przy użyciu otwartego, oryginalnego protokołu bitcoin, ze zmianami w jego podstawowych właściwościach. Przykładami altcoinów, które są odmianami kodów Bitcoinów są: Namecoin, Peercoin, Litecoin, Dogecoin i Auroracoin.

Istnieją inne altcoiny, które nie pochodzą z protokołu Open Source Bitcoin. Zamiast tego stworzyli własny Blockchain i protokół, który obsługuje ich natywną walutę. Przykładami takich monet są Ethereum , Ripple, Omni, Nxt, Waves i Counterparty. Cechą wspólną wszystkich altcoinów jest to, że każdy z nich posiada swój własny niezależny blockchain , w którym występują transakcje dotyczące ich rodzimych monet.

Tokeny

Tokeny są reprezentacją konkretnego zasobu lub narzędzia, które zwykle znajdują się na szczycie innego bloku blockchain. Tokeny mogą reprezentować w zasadzie wszelkie aktywa, które są zamienne i zbywalne, od towarów do punktów lojalnościowych, a nawet do innych kryptowalut!

Tworzenie tokenów jest znacznie prostsze, ponieważ nie trzeba modyfikować kodów z określonego protokołu ani tworzyć łańcucha blockchain od zera. Wszystko, co musisz zrobić, to przestrzegać standardowego szablonu na blockchain – na przykład na platformie Ethereum lub Waves – który pozwala tworzyć własne tokeny. Ta funkcjonalność tworzenia własnych tokenów jest możliwa dzięki wykorzystaniu inteligentnych kontraktów; programowalne kody komputerowe, które są samowykonalne i nie wymagają działania osób trzecich.

Tokeny są tworzone i rozpowszechniane publicznie za pośrednictwem pierwszej oferty monetarnej (ICO), która jest środkiem finansowania społecznościowego, poprzez udostępnienie nowej kryptowaluty lub tokena w celu sfinansowania rozwoju projektu.

Podsumowanie

Główna różnica między altcoinami i tokenami jest w ich strukturze; Altcoiny są oddzielnymi walutami z własnym oddzielnym blockchainem, a tokeny działają na szczycie łańcucha blokowego, co ułatwia organizacje i zarządzanie jego modelem biznesowym, ułatwia użytkownikom interakcję z produktami, dystrybucję a także dzielenie się nagrodami i korzyściami ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Leave a Comment

sing in to post your comment or sign-up if you don't have any account.