Ethereum Classic

Ethereum Classic to kontynuacja oryginalnego Ethereum blockchain Podział nastąpił po decyzji dot. hard fork, czyli unieważnienia transakcji wykorzystujących lukę w platformie DAO

Jeszcze w 2016 roku ethereum było jedną platformą blockchainową i kryptowalutą. Wtedy jednak w kodzie platformy DAO, która powstała na ethereum, jeden z użytkowników odnalazł błąd, który nagle dał mu… dostęp do ponad 3 milionów jednostek ETH. Oczywiście, przejęcie nagle ponad 3 mln ETH, za które nie trzeba zapłacić, ale można je sprzedać,

dao hack

Sytuacja była dość problematyczna dla samych inwestorów którzy zainwestowali w DAO w sumie około 160mln$, jak i projektu Ethereum, gdyż znalazca luki wszedłby w posiadanie dużej ilości ETH co po przejściu na system POS w 2017 dałoby mu dużą władzę nad projektem. Dodatkowo sprzedaż takiej ilości ETH niekorzystnie wpłynąłby na kurs czego obawiano się najbardziej.

Ethereum Classic jest oparty o otwarty kod źródłowy. Powstało poprzez oddzielenie się części osób-twórców od projektu Ethereum ETH po hard forku, odrzucili oni zmiany jakie nastąpiły w pierwszym Ethereum. Po hard-forku wszystkie salda, portfele i transakcje, które odbyły się na Ethereum do czasu hard-forku są dalej uznawane za poprawne na blockchainie Ethereum Classic. Po hard-forku powstały 2 różne społeczności i 2 blockchainy działające niezależnie od siebie.

Ethereum Classic wciąż oferuje to samo co Ethereum – zdecentralizowane aplikacje oraz „smart contracts” (kontrakty na opcje pomiędzy stronami, które są rejestrowane jako kod w blockchainie). Ethereum Classic ma także ten sam średni czas bloku, wielkość i nagrodę.

ethereum

Użytkownicy, którzy byli przeciwnikami hard-forku, argumentowali swoją decyzję tym, że to kod jest prawem i nie powinno się ingerować w blockchaina, ponieważ zaburza to jego ideał oraz może prowadzić do tego, że taka sytuacja powtórzy się w przyszłości. Użytkownicy, którzy opowiadali się za hard-fork’iem, mówili, że to do społeczności powinna należeć ostateczna decyzja oraz, że haker nie powinien móc się wzbogacić kosztem innych, a środki powinny zostać zwrócone ich pierwotnym właścicielom.

Ethereum Classic stworzyło przy tym swoistą konstytucję dla platformy, w której między innymi zobowiązano się do niewymazywania incydentów, takich jak z DAO, z historii transakcji. Obecnie nad działaniem ETC pracują trzy zespoły, w tym EthCore prowadzony przez Gavina Wooda, jednego z twórców pierwszego ethereum.

W ten sposób Ethereum Classic stał się sposobem na utrzymanie ciągłości blockchaina bez żadnych ingerencji. Kiedy nastąpił hard-fork część użytkowników nie zgodziła się na aktualizację swojego oprogramowania i postanowiła kopać na blockchainie, który nie miał tych implementacji. Doprowadziło to do powstania nowej społeczności oraz waluty – ETC, którą giełdy i kantory dodały na swoje rynki. Mimo, że Ethereum Classic posiada te same właściwości co Ethereum, jest on traktowany jako odrębna i autonomiczna kryptowaluta, która posiada swój własny blockchain.

SPECYFIKACJA:

Maksymalna ilość monet: Brak

Wydobytych monet: 92,221,271 ETH

Liczba bloków: 3823578

Średni czas pomiędzy blokami: ok 15s

Nagroda w bloku: 5 Ether (ETC)

Rozmiar Blockchain: 61.66 GB

Ilość węzłów: 23529

Algorytm: Ethash

 

Notowania Ethereum classic