Blog

hawala bitcoin
KRYPTOWALUTY

Hawala i Bitcoin – szybko i bez pośredników

Egipcjanie, Saudyjczycy, Turcy i Libańczycy oficjalnie patrzą nieprzychylnym okiem na bitcoin, kryptowaluty lub elektroniczną formę pieniądza, w którą prawie nikt nie inwestuje lub nie traktuje poważnie. Indianie są podobnie niezadowoleni, powołując się na te same powody co Libańczycy, a mianowicie, że pieniądze cyfrowe niosą ze sobą wielkie ryzyko oszustwa i finansowania terroryzmu.

Ironia polega na tym, że prawie wszystkie powyższe narody historycznie transferowały swoje środki za pomocą hawali, czyli bezgotówkowy system transferu pieniędzy wymyślony przez Arabów przed wiekami.

Już w późnym siódmym wieku, jak to określił Harwardzki Frank Chester w swoim artykule z 1896 r., Arabscy ​​biznesmeni bezkarnie wykonywali weksle lub hawale. Chester podaje przykład z dziesiątego wieku Kitab al-Aghani “młodego człowieka z Koreish (plemienia)”, który przyszedł do kogoś o imieniu Amru mając “dokument do kwoty 20 000 dirhamów z własnym podpisem Sa’ida i podpisem wyzwoliciela jego na nim.

“Kimkolwiek był Sa’id, w tym przypadku został uznany za prawowitego zbywającego dług, młody człowiek był prawowitym wierzycielem, a Amru – legalnym przejmującym.

Tak było przez setki lat, a hawala uzyskał nowy balast w XX wieku z diasporycznych sieci Arabów i Południowych Azjatów.

Teraz jest bitcoin, który najlepiej można rozumieć jako nową hawalę, z wieloma takimi samymi mocnymi i słabymi stronami. Jako wiodący bezgotówkowy system transferu pieniędzy w XXI wieku, bitcoin omija tradycyjny system bankowy, pośredników, przekaźników pieniędzy i ograniczenia kapitałowe.

Podobnie jak hawala, bitcoin eliminuje wygórowane prowizje i opłaty za wymianę waluty. W przeciwieństwie do hawali, która ogólnie nie ma publicznego (lub nawet pisemnego) zapisu transakcji, bitcoin ma

 

hawala a bitcoin

pewną cyfrową rachunkowość dla wszystkich. Jednak posiadacze bitcoinowych adresów internetowych – tj. Ci, którzy wysyłają i otrzymują wirtualne pieniądze – oraz ich lokalizacja pozostają ukryte.

 

Podobieństwo Bitcoina do hawali wyjaśnia oficjalny sceptycyzm wobec niego w wielu częściach świata 11 września. W 2001 r. I ponownie w 2002 r., Rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ zauważyły, że hawala uniemożliwiła opodatkowanie lub śledzenie “brudnych pieniędzy” i że takie transakcje mogłyby potencjalnie zostać wykorzystane przez elementy przestępcze, w tym radykałów islamistów. Te argumenty przeciwko hawali są teraz ponownie wykorzystywane do bitcoinów, aczkolwiek w nieco innym tonie.

W październiku gubernator libański bank centralny ostrzegł, że cyfrowa waluta może pobudzić cyber-przestępczość. W 2018 r. Egipcjanin Wielki Mufti Szejk Shawki Allam powiedział, że bitcoin niesie ze sobą ryzyko “oszustwa, braku wiedzy i prania pieniędzy”. Jeden z jego doradców, Magdy Ashour, oświadczył, że krypto-waluta jest “używana bezpośrednio do finansowania terrorystów”. Saudyjski duchowny Assim al -Hakeem lamentował, że bitcoin jest “otwartą bramą do prania brudnych pieniędzy, narkotyków i pieniędzy (zakazanych)”.

Zastanawiające jest religijne brzmienie niektórych zarzutów. Egipcjanie, Saudyjczycy i Turcy wyraźnie wyrazili swoją krytykę w bitcoin jako kwestię wiary. Wielki mufti Egiptu powiedział, że bitcoin jest “zakazany” przez islam. Zostało to powtórzone przez czołowe tureckie ciało religijne. Saudyjski duchowny ostrzegł muzułmanów, aby “nie angażowali się w tak wątpliwe transakcje … (ponieważ) nie jest to islamska koncepcja”.

Warto zauważyć, że nikt nie sprzeciwił się hawali ze względów religijnych, dopóki nie wzrosły naciski USA po atakach terrorystycznych z 2001 r. Na Stany Zjednoczone, które podały tę praktykę.

Prawdopodobnie dopasowanie bitcoina powoduje tyle wirtualnego zamieszania w dziesiątym roku jego istnienia jako waluty internetowej. Zwykłemu laikowi trudno jest właściwie zrozumieć mechanikę transakcji bitcoinem. Do końca zeszłego roku, gdy wartość bitcoina wzrosła o ponad 1000%, waluta znajdowała się na marginesie handlu międzynarodowego, ale Japonia uchwaliła ustawę uznającą bitcoin za prawny środek płatniczy, pozornie otwierając nowy świat legalnych, bezgotówkowych transakcji pieniężnych granice i nadzór nad bankami centralnymi.

Rok zakończył się szaleństwem dla wszystkich rzeczy związanych z bitcoin, firmą o nazwie Long Island Iced Tea Corporation, której cena akcji wzrosła prawie o 300% po zmianie nazwy na Long Blockchain Corporation. “Blockchain” to technologia, która jest podstawą bitcoinów.

Wszystko to może wydawać się zamachem na bitcoin, ale jego rosnący sukces wywołał nieoczekiwany sprzeciw ze strony muzułmańskich duchownych. Być może czują się oni wezwani do udzielenia religijnej odpowiedzi na nową cyfrową rzeczywistość.

Leave a Comment

sing in to post your comment or sign-up if you don't have any account.