Blog

KRYPTOWALUTY

Kiedy kupić i kiedy sprzedać?

Zapewne każdy z nas chciałbym kupić swojego upatrzonego coina w momencie kiedy będzie odnotowywał maksymalny spadek i sprzedać kiedy jego wykres osiągnie szczyt.

Niestety jeżeli chcesz z sukcesem traidować na rynku kryptowalut musisz wyzbyć się takiego myślenia. Na giełdzie nie da się ciągle kupować najtaniej a sprzedawać najdrożej. Tutaj rządzi zasada kupuj tanio, sprzedawaj drogo i nie ma tu miejsca na przedrostek “naj”.

 

Jak kupić tanio i sprzedać drogo?

Istnieje wiele technik, które pomagają dokonać dobrej analizy wykresu, jednak podstawową i fundamentalną jest rozrysowanie linii wsparcia i oporu.

Linię wsparcia rysuje się poziomo na wysokości miejsca, w którym wykres odnotował w ostatnim czasie największy spadek. Analogicznie linię oporu rysujemy na wysokości miejsca, gdzie wykres odnotował najwyższy kurs.

Wygląda to mniej więcej tak:

Najlepsza cena na kupno jest gdy cena jest w okolicach  wsparcia.

Opór to miejsce w którym należy sprzedać gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo że cena wróci z powrotem do wsparcia

BREAKOUT

 

Jeśli wykres wyjdzie ponad linie oporu oznacza to wzrosty, a jeśli pod linie wsparcia oznacza to spadki .

Każde wyraźne przebicie jednej z linii oznacza silną tendencję spadkową lub wzrostową. Musimy jednak pamiętać przy rysowaniu wsparcia jak i oporu że nie są to konkretne liczby a raczej strefy.

Co mam na myśli?

Chodzi o to że przebicie jednej z linii nie oznacza jeszcze przerwy. Te granice są bardzo elastyczne i czasem może nam się wydawać że wykres zrobił przerwę a okazuje się że to było to zwyczajne testowanie jednej z linii. Dlatego podkreślam że przerwa musi być wyraźna, aby móc jednoznacznie wydać werdykt.

  • Linia wsparcia jest to linia, od której wykres odbija się i zmienia trend ze spadkowego na wzrostowy. Natomiast linia oporu jest to granica od której wykres odbija się ku spadkom.
  • Obydwie linie mogą mieć tzw. przerwy, czy najprościej mówiąc mogą zostać przerwane przez wykres następuje wtedy tzw. Breakout czyli wyjście z trójkąta co oznacza w zależności w którą stronę podąża wykres

PRZYKŁAD

ANALIZA TECHNICZNA BREAKOUT

Każdy opór po przebiciu staje się wsparciem i vice versa – każde wsparcie po przełamaniu staje się oporem.

Można to porównać do przejścia między piętrami w budynku. Gdy pokonamy kolejną kondygnację w górę, to to co było dla nas sufitem staje się podłogą. Analogicznie gdy zejdziemy po schodach w dół, to po czym wcześniej chodziliśmy jest teraz ponad naszymi głowami.

wsparcie staje si oporem

 

 

 

 

 

Leave a Comment

sing in to post your comment or sign-up if you don't have any account.